הדיוט עובר לבית השקעות

בנקים גובים עמלות גבוהות על מסחר בניירות ערך, בין אם משתמשים ביועץ השקעות או לא. לפני כמה חודשים הבנתי שאם כספי החיסכון חשובים לי, שום עמלה אינה מוצדקת.

הפוסט הזה מיועד למי שמתחיל, כמוני, את צעדיו הראשונים בניהול עצמי של כספו. בים המושגים המבלבל, אפרט כאן צעד צעד את מה שעשיתי כדי להוריד את דמי הניהול למינימום. הפוסט הזה יעסוק בכסף שאני מחזיק בבנק, כלומר לא בקרן השתלמות ולא במכשירים פנסיוניים.

1. להבין את העמלות בבנק

נכנסתי לאתר הבנק וחיפשתי את העמלות על ני"ע (או דמי משמרת). באתר של הבינלאומי הולכים לניהול חשבון -> סיכומים ודו"חות -> פירוט גביית עמלות רבעוני. אצלי כרגע (חצי שנה אחרי שעברתי לבית השקעות) רואים את התמונה הבאה:

Capture2

ביום שבו ראיתי את העמוד הזה לראשונה, היו שם סכומים בסדר גודל של יותר מאחוז מהחיסכון בשנה (כלומר מעל 10% בסופו של דבר, עם ריבית דריבית).

2. להבין את מס רווחי ההון

תרגיל פוקח עיניים לפני שמתחילים לסחור לבד. אחרי שנים שיועץ ההשקעות בסניף עשה את כל הפעולות בשבילי, החלטתי לנסות ולמכור קרן נאמנות לבד דרך אתר הבנק. ביקשתי לאפשר פעולות דרך האינטרנט, ואז חיפשתי איך מבצעים פעולות קניה/מכירה ומכרתי קרן ברווח. רק כשעשיתי את זה בעצמי, הבנתי כמה מס רווחי הון עולה לי כל מימוש רווחים, בנוסף לעמלות. זה היה כמו סטירה שהעירה אותי למציאות שבה צריך להתחשב לא רק ברווחים, אלא גם במס, ולקמץ בפעולות מכירה.

3. להשוות עמלות בין בתי השקעות

התקשרתי לבתי השקעות וביקשתי לדעת את העמלות בניהול עצמאי של תיקים. נעזרתי גם בהשוואה הזאת שערכה הסולידית. לדוגמה, נכון להיום, ב-IBI משלמים 24 ש"ח לחודש, ו-0% על פעולות קנייה ומכירה של קרנות נאמנות (כולל קרנות מחקות). למיטב ידיעתי אף בנק לא יכול להתחרות עם תנאים כאלה, לא משנה כמה תתמקחו.

4. להבין מה זה מסחר עצמאי בבית השקעות

איך עובד חשבון מסחר עצמאי בבית השקעות? זה כמעט כמו חשבון בנק רגיל. אפשר להחזיק בו מזומן ואפשר להחזיק בו ניירות ערך. ההבדל הוא שבניגוד לחשבון בנק, חשבון בבית השקעות לא מיועד לניהול הוצאות שוטפות. כלומר אפשר להפקיד אליו בחינם, אבל אי אפשר להחזיק עליו כרטיס אשראי, ולרוב משיכה ממנו כרוכה בעמלה. אבל אם אתם חוסכים לעשרות שנים קדימה, אין סיבה שתמשכו כסף מהחשבון בשנים הקרובות.

בית ההשקעות נותן לכם מערכת שבה אפשר לקנות ולמכור ניירות ערך למיניהם, בין השאר קרנות נאמנות. הקנייה נעשית מתוך הכסף שנמצא על החשבון במזומן.

5. לקבוע פגישה בבית השקעות ולפתוח חשבון

הלכתי לבית השקעות ופתחתי חשבון. נאמר לי שיש שתי דרכים להעביר את התיק שלי מהבנק אליהם: אפשר להעביר מהבנק מזומן, ואפשר להעביר מהבנק את ניירות הערך עצמם. בחרתי באפשרות השנייה, כי היא הרבה יותר זולה: גם לא צריך למכור את הני"ע ולשלם מס רווח הון, וגם העמלה ממש אפסית. ההעברה של כל התיק מהבנק לבית ההשקעות עלתה 5 ש"ח בלבד, כמו שאתם יכולים לראות בשורה השנייה של צילום המסך שצירפתי קודם.

6. לבקש מהבנק להעביר את ניירות הערך

זה היה החלק הכי קשה עבורי, כי יועץ ההשקעות בסניף ניסה לשכנע אותי במגוון דרכים למה אני עושה טעות. החל מלהסביר איזו עבודה טובה הוא עשה עבורי עד כה, ועד לדאגה "כנה" לכך שלא אצליח לנהל את הכסף בעצמי ועוד אחזור לבנק על ארבע, וכשארצה לעשות זאת בית ההשקעות יגבה ממני עמלה מופרזת. היו גם הצעות להוריד את דמי הניהול. אבל בשבילי כבר לא היתה דרך חזרה.

7. לבנות את התיק

כמובן שתנאי מקדים לכל התהליך הזה, הוא שאתם באמת יודעים מה אתם עושים. אחרי קריאה של כמה ספרים והבנה של המדע התומך בתאוריית השוק היעיל, הרגשתי שאני יודע מה אני עושה, לפחות בקווים כלליים. אז סימנתי לעצמי את הרכב התיק הנכון בשבילי כרגע, והתחלתי בהדרגה למכור קרנות עם דמי ניהול מוגזמים, ולקנות במקומן קרנות מחקות שיקרבו אותי למבנה התיק הרצוי. תוך כדי כך התנסיתי במערכת המסחר של בית ההשקעות והתאמתי אותה לצרכיי.

8. לעשות הוראת קבע בבנק

עשיתי הוראת קבע בבנק להעביר X אלפי שקלים לבית ההשקעות בכל חודש, יום אחרי שנכנסת משכורת. זה גם עוזר פסיכולוגית לדמיין שהכסף הזה כבר לא נזיל ולא להתפתות להשתמש בו להוצאות החודשיות. למחרת ההעברה אני נכנס למערכת של בית ההשקעות וקונה בכסף הזה קרנות נאמנות מחקות על פי המתווה שקבעתי מראש ובלי להתייחס לנתוני השוק.

9. רשות: להתאים את מערכת המסחר לצרכיכם

כך נראה דף הבית האישי שיצרתי במערכת "אורדרנט פרו", שאיתה עובד בית ההשקעות שלי. דף הבית הזה מתאים, לדעתי, למשקיע פסיבי כמוני:

ordernet

בצד ימין למעלה – סיכום האחזקות שלי. באמצע – מצב החשבון. בצד שמאל למעלה – היסטוריית ההעברות והרכישות שעשיתי. למטה – פעולות שמחכות לביצוע (למשל אם נתתי הוראה באמצע הלילה, כשהבורסה לא פעילה, כדי שתתבצע למחרת). בצד שמאל למטה – טופס מתן הוראת קנייה.

שימו לב שחסרים פה כל הנתונים שבאים עם המערכת כברירת מחדל: שינויים יומיים במדדים, גרפים ברמת דקות ושעות, הקפי מסחר, ושאר מספרים מהבהבים בצבעי ירוק ואדום. כל זה לא רלוונטי עבורי, ומהווה אשפה ויזואלית טהורה. השקעתי קצת זמן כדי להסתיר את כל זה, שלא יפריע לי בעין, ואת הפעולות אני עושה על פי המתווה שקבעתי מראש, בלי להתחשב בתנודות יומיות ובלי לנסות לתזמן את השוק.

11 מחשבות על “הדיוט עובר לבית השקעות

 1. אלמה הגיב:

  הי,
  אני בדיוק שוקלת לעבור מהבנק לבית השקעות עם חשבון השקעות קטן.
  תוכל להמליץ/לא להמליץ על בית ההשקעות שלך בשמו?

  כרגע אני מתכננת להתחיל במיטב ד"ש עם הסכום המינימלי.
  תודה

  • הדיוט בכלכלה הגיב:

   היי אלמה,
   בית ההשקעות שבחרתי הוא IBI, אבל אין לי ניסיון עם אף בית השקעות אחר, ולכן אני לא יכול להמליץ לא לטובה ולא לרעה. בחרתי על פי עמלות.

 2. דני הגיב:

  שאלה חשובה –
  מי "שומר על הכסף" בבית ההשקעות? איך אני יכול לוודא שאף אחד שם לא יקח את הכסף שלי ויעלם?
  תןדה 🙂

  • הדיוט בכלכלה הגיב:

   הנה תשובה שמבוססת על מה שאני יודע. לא מתחייב על דיוק במידע.
   רוב מה שאתה שומר בבית השקעות זה לא כסף אלא ניירות ערך, לדוגמה יחידות בקרן נאמנות. אלה ניירות ערך שרשומים על שמך, ובית ההשקעות רק נותן שירות של קנייה ומכירה. כך שגם אם בית ההשקעות קורס, אף אחד לא יכול לקחת ממנו את מה שלא שלו.
   לגבי הכסף בעו"ש, בית ההשקעות שומר את הכסף בנאמנות באחד הבנקים. זה אומר שאם בית ההשקעות קורס, הכסף עדיין נמצא בבנק, ואם הבנק קורס, חוקי הנאמנות הם כאלה שהכסף הזה שמור אפילו יותר טוב מאשר כסף שנמצא בעו"ש רגיל בבנק, מכיוון שבעת פשיטת רגל קשה יותר לגעת בכסף שנמצא בנאמנות.

 3. ביולוג ירושלמי הגיב:

  הדיוט, תודה רבה על פוסט מצויין שההשקעה ניכרת בו.
  מידע מועיל ומסודר לעילא. נוח לקריאה ולהבנה. ממש מה שהייתי זקוק לו.
  פשוט תענוג.
  כשאגיע לסכום הגיוני (לפחות 50K) ששווים את ההשקעה, אדע לחזור לפוסט הזה ולהתחיל מכאן.
  שמח שנתקלתי בבלוג שלך והוא נוסף אצלי לרשימת המועדפים ושמח לדעת שאתה גם נמנה על עוקבי הסולידית הנפלאה ממש כמוני.

  שוב תודה! 🙂

 4. איתמר הגיב:

  היי הדיוט אני חולק איתך את אותו פרופיל.
  גם אני הייטקיסט בן 31 שבחודשים אלו עושה "דוקטורט" אינטרנטי בניהול ההשקעות ובתהליך של העברת תיק מהבנק לבית השקעות פרטי.
  בהצלחה בהמשך הדרך ואני ממליץ לכולם בנוסף לבלוג של הסולידית גם על בלוג "התמונה הגדולה".

 5. השכנה ממול הגיב:

  תודה על הבלוג ,נחשפתי היום. הסולידית מורכבת לי מדי (מצבי גרוע?).יושבת עם 200k בקרנות כספיות ועוד לא קופצת למים. אשמח להמשיך לקרוא ולקבל רעיונות.

 6. אבי הגיב:

  יש לי חשבון השקעות עצמאי במיטב/דש 70K וגם בבנק הפועלים 250K בשלב זה אני משאיר את חשבון ניירות הערך בבנק כי הפחד של הסניף לאבד את הכסף שלי לטובת בית השקעות, לכן נתן לי תנאים לא רעים : 0.1% קניה / מכירה של מניות ודמי ניהול שנתי 0.06% שזה חופף את דמי הניהול החודשיים בבית השקעות.
  אחת הבעיות שיש בהעברת כספים לבית השקעות הוא זמני העברות העלות של העברת כספים מהחשבון בבית ההשקעות לחשבון בבנק. כמו כן כאשר הבנק רץ אחריך ומנסה לרצות אותך על כל דבר נותן לך כוח ללחוץ אותו בהתאם לצרכים שלך.

 7. זמבלה ציבל הגיב:

  נראה שרק כשיש לך 100k ומעלה שווה לשקול בית השקעות, בעיקר בגלל התשלום החודשי הגבוה כ- 20₪

 8. הרשה לי להוסיף כאן תגובה מתנגדת למה שכתבת.
  אני דווקא משאירה את תיק ההשקעות בבנק מכמה סיבות:
  1. הבנק זה שוק, רבים קצת, מחליפים בנק וסוגרים על תנאים מעולים. נכון להיום אני לא משלמת דמי משמרת בבנק ועמלת קניה מכירה של 0.1%. פשוט צריך להתמקח ומגיעים לתנאים דומים לבתי ההשקעות, הבנקים מודעים לתחרות שיש להם מבנקים אחרים ומבתי ההשקעות, כל מה שצריך לעשות זה להגיד שבבנק אחר קיבלתם הצעה טובה יותר (גם כתבתי הסבר מפורט על זה באתר שלי איך לעשות את זה).

  2. לא הייתי מזלזלת ביועץ השקעות. למרות שאני כבר משקיעה לא מעט זמן, מאוד נוח לי שיש מישהו שאני יכולה פשוט לקפוץ ולהתייעץ איתו והוא זמין לי בכל רגע. היועץ מכיר אותי, מבין שההשקעה שלי פסיבית וממזמן הפסיק להציע לי אופציות או קרנות מנוהלות שלא רלוונטיות עבורי. מה שכן, לפעמים אני מקבלת ממנו המלצות טובות, כיוונים חדשים שלא חשבתי עליהם וכדומה. זה גם מצמצם לי התלבטות, אני מגיעה אליו ושואלת שאלה מאוד ברורה, תן לי מניות דיבידינד מומלצות בארה"ב, מקבלת רשימה עושה עליה שיעורי בית ומחליטה מה מתאים לי. מקצר לי את העבודה ועושה לי חיים קלים.

  3. החוזק שלך בבנק. זה אולי נשמע טריוויאלי אבל זה ממש לא. ככל שהבנק שלך רואה שיש לך יותר כסף אתה נהיה חשוב יותר בעיני הבנק ותקבל תנאים טובים יותר. תקבל תנאים טובים יותר להלוואות, תקבל כח מיקוח גבוה יותר נגד עמלות ובכלל יחס טוב יותר. אישית אני מחזיקה חשבון בנק לעובר ושב וחשבון נוסף לתיק ההשקעות. אם אני צריכה לבצע פעולה בבנק וגובים ממני הרבה כסף, אני פשוט הולכת לבנק אחר ובודקת את זה, מתמקחת ומורידה עמלות. יש לי חשבון אחד שרואה שאני תמיד בפלוס ועם חסכונות נזילים וחשבון אחר שרואה תיק השקעות גדול אצלו. שניהם יודעים שעדיף להם לתת לי תנאים טובים וזה מה שקורה.

  כך שבראייה הכללית, אני חוסכת יותר כשאני בבנק , מקבלת תנאים טובים יותר ויש לי ייעוץ איכותי (אחרי חינוך של היועץ שלא יציע לי ד'ברים לא רלוונטיים).

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s